ScoreIT

Events > 2015-16 Summer Twilight Series > 3.Blue

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
1949 Renegade
Dehler 38 DSC NSW Serge Busato
197 Red October
Diamond DSC NSW Peter Horne
2601 Chlairvrey
S80 DSC NSW Michael Spencer-Brown Kim
319 Silhouette
DSC NSW Douglas Allan
4743 Quicksticks
Young 88 DSC NSW Bill Warren
4818 Atara
Beneteau DSC NSW Ken Conyard
4930 X-Ray
X-338 DSC NSW Ray Parrott
5741 Eau De Vie
Benetau 37.5 DSC NSW Kevin Gray
5958 Ten Speed
Farr 10/20 DSC NSW Adam Baggett
6288 Minkara
Bavaria 40 DSC NSW Tom Wilmot
6307 Macscap
Jeanneau Sunfast 37 DSC NSW Peter McClelland
6626 Double Trouble
DSC NSW Steve Wyatt
6694 Paca
Benetau First 27.7 DSC NSW Andrew Wise
7055 Y Knot
J70 DSC NSW Stephen Brady Sue
7422 Alcamy
S80 DSC NSW Ruth Lawrence
7737 Van Demon
Dufor 34 DSC NSW Stephen Deane
994 Bush Telegraph
Adams 10.6 DSC NSW Robert Laws
AUS169 Nortel
Soling DSC NSW Ivan Fitz-Gerald
AUS949 Saints II
Etchells DSC NSW Bruce Hilliard

Total boats: 19

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
12-Jan
Race 2
19-Jan
Race 3
2-Feb
Race 4
9-Feb
Race 5
16-Feb
Race 6
1-Mar
Race 7
8-Mar
Race 8
15-Mar
Race 9
22-Mar
Drop Total
1 AUS169
Nortel
Soling
Ivan Fitz-Gerald
DSC DNC
(20.00)
1 7 8 6 1 6 7 5 20 41
2 197
Red October
Diamond
Peter Horne
DSC 5 7 5 9 3 3 11 6 6 11 44
3 4818
Atara
Beneteau
Ken Conyard
DSC 3 9 4 2 8 10 13 9 2 13 47
4 6694
Paca
Benetau First 27.7
Andrew Wise
DSC 10 2 9 13 4 5 3 11 3 13 47
5 319
Silhouette
Douglas Allan
DSC 9 6 1 11 7 6 9 3 7 11 48
6 4743
Quicksticks
Young 88
Bill Warren
DSC 7 12 6 5 5 8 1 5 11 12 48
7 4930
X-Ray
X-338
Ray Parrott
DSC 6 3 10 4 11 9 4 4 9 11 49
8 7055
Y Knot
J70
Stephen Brady
Sue
DSC 4 11 2 7 9 4 8 10 10 11 54
9 5741
Eau De Vie
Benetau 37.5
Kevin Gray
DSC 2 13 13 3 10 11 14 12 4 14 68
10 6288
Minkara
Bavaria 40
Tom Wilmot
DSC DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
11 10 1 7 10 DNC
(20.00)
1 20 80
11 7422
Alcamy
S80
Ruth Lawrence
DSC 8 4 8 1 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
12 8 DNC
(20.00)
20 81
12 2601
Chlairvrey
S80
Michael Spencer-Brown
Kim
DSC DNC
(20.00)
8 3 DNC
(20.00)
DNF
(14.00)
DNC
(20.00)
5 1 12 20 83
13 7737
Van Demon
Dufor 34
Stephen Deane
DSC DNC
(20.00)
5 DNC
(20.00)
6 2 12 2 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 87
14 5958
Ten Speed
Farr 10/20
Adam Baggett
DSC 1 14 12 12 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
2 13 20 94
15 6626
Double Trouble
Steve Wyatt
DSC DNC
(20.00)
10 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
2 7 DNC
(20.00)
8 20 107
16 994
Bush Telegraph
Adams 10.6
Robert Laws
DSC DNC
(20.00)
15 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
12 13 DNC
(20.00)
13 14 20 127
17 6307
Macscap
Jeanneau Sunfast 37
Peter McClelland
DSC DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 160
18 1949
Renegade
Dehler 38
Serge Busato
DSC DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 160
19 AUS949
Saints II
Etchells
Bruce Hilliard
DSC DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 160

Number of races completed: 9 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
12-Jan
Race 2
19-Jan
Race 3
2-Feb
Race 4
9-Feb
Race 5
16-Feb
Race 6
1-Mar
Race 7
8-Mar
Race 8
15-Mar
Race 9
22-Mar
Drop Total
1 4930
X-Ray
X-338
Ray Parrott
DSC
NSW
1 1 1 1 3 1 1 1 1 3 8
2 197
Red October
Diamond
Peter Horne
DSC
NSW
2 2 2 5 2 2 3 2 2 5 17
3 4743
Quicksticks
Young 88
Bill Warren
DSC
NSW
6 6 4 4 4 6 5 3 4 6 36
4 7055
Y Knot
J70
Stephen Brady
Sue
DSC
NSW
5 5 3 2 6 4 6 6 8 8 37
5 AUS169
Nortel
Soling
Ivan Fitz-Gerald
DSC
NSW
DNC
(20.00)
3 5 7 8 3 4 4 3 20 37
6 5741
Eau De Vie
Benetau 37.5
Kevin Gray
DSC
NSW
4 7 10 3 7 9 12 10 7 12 57
7 319
Silhouette
Douglas Allan
DSC
NSW
8 8 6 10 10 7 9 7 9 10 64
8 4818
Atara
Beneteau
Ken Conyard
DSC
NSW
7 10 7 9 9 10 11 8 10 11 70
9 5958
Ten Speed
Farr 10/20
Adam Baggett
DSC
NSW
3 9 8 8 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
5 6 20 79
10 7737
Van Demon
Dufor 34
Stephen Deane
DSC
NSW
DNC
(20.00)
4 DNC
(20.00)
6 1 8 2 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 81
11 6288
Minkara
Bavaria 40
Tom Wilmot
DSC
NSW
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
11 12 5 5 7 DNC
(20.00)
5 20 85
12 6694
Paca
Benetau First 27.7
Andrew Wise
DSC
NSW
10 12 12 13 11 12 10 12 11 13 90
13 7422
Alcamy
S80
Ruth Lawrence
DSC
NSW
9 13 13 11 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
13 11 DNC
(20.00)
20 110
14 2601
Chlairvrey
S80
Michael Spencer-Brown
Kim
DSC
NSW
DNC
(20.00)
14 9 DNC
(20.00)
DNF
(14.00)
DNC
(20.00)
14 9 13 20 113
15 6626
Double Trouble
Steve Wyatt
DSC
NSW
DNC
(20.00)
11 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
11 8 DNC
(20.00)
12 20 122
16 994
Bush Telegraph
Adams 10.6
Robert Laws
DSC
NSW
DNC
(20.00)
15 DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
12 13 DNC
(20.00)
13 14 20 127
17 6307
Macscap
Jeanneau Sunfast 37
Peter McClelland
DSC
NSW
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 160
18 1949
Renegade
Dehler 38
Serge Busato
DSC
NSW
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 160
19 AUS949
Saints II
Etchells
Bruce Hilliard
DSC
NSW
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
20 160

Number of races completed: 9 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Tue Jan 12, 2016 18:00:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 18:59:49 00:59:49 1 1.00 1.0000 00:59:49 6 6.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:00:27 01:00:27 2 2.00 0.9451 00:57:08 5 5.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) 19:01:39 01:01:39 3 3.00 0.9013 00:55:34 1 1.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:02:44 01:02:44 4 4.00 0.8864 00:55:36 2 2.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:03:08 01:03:08 5 5.00 0.9007 00:56:52 4 4.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:04:09 01:04:09 6 6.00 0.9497 01:00:55 7 7.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:08:42 01:08:42 7 7.00 0.8245 00:56:39 3 3.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:10:58 01:10:58 8 8.00 0.8754 01:02:07 9 9.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:15:48 01:15:48 9 9.00 0.8140 01:01:42 8 8.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:18:42 01:18:42 10 10.00 0.7964 01:02:41 10 10.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Tue Jan 19, 2016 18:00:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 19:17:16 01:17:16 1 1.00 0.9901 01:16:30 3 3.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:22:32 01:22:32 2 2.00 0.9545 01:18:47 7 7.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:23:28 01:23:28 3 3.00 0.8657 01:12:15 1 1.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) 19:23:32 01:23:32 4 4.00 0.9277 01:17:30 5 5.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:29:18 01:29:18 5 5.00 0.9274 01:22:49 11 11.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:29:22 01:29:22 6 6.00 0.9403 01:24:02 12 12.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:29:37 01:29:37 7 7.00 0.9478 01:24:56 13 13.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:30:07 01:30:07 8 8.00 0.8667 01:18:06 6 6.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) 19:31:20 01:31:20 9 9.00 0.9816 01:29:39 14 14.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:31:46 01:31:46 10 10.00 0.8653 01:19:24 9 9.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) 19:32:00 01:32:00 11 11.00 0.8676 01:19:49 10 10.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:32:44 01:32:44 12 12.00 0.7885 01:13:07 2 2.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:35:29 01:35:29 13 13.00 0.8059 01:16:57 4 4.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) 19:36:00 01:36:00 14 14.00 0.8244 01:19:09 8 8.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) 19:42:13 01:42:13 15 15.00 1.0000 01:42:13 15 15.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Tue Feb 2, 2016 18:00:00
Race Comments: Course 2 E Winds8-10Kts

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 19:08:51 01:08:51 1 1.00 1.0000 01:08:51 10 10.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:10:03 01:10:03 2 2.00 0.9095 01:03:43 5 5.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:10:52 01:10:52 3 3.00 0.8837 01:02:37 2 2.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:11:45 01:11:45 4 4.00 0.8960 01:04:17 6 6.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:11:50 01:11:50 5 5.00 0.9074 01:05:11 7 7.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:15:04 01:15:04 6 6.00 0.8258 01:01:59 1 1.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:16:29 01:16:29 7 7.00 0.8245 01:03:04 4 4.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) 19:16:34 01:16:34 8 8.00 0.9353 01:11:37 12 12.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) 19:20:14 01:20:14 9 9.00 0.7855 01:03:01 3 3.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:21:54 01:21:54 10 10.00 0.9031 01:13:58 13 13.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) 19:21:57 01:21:57 11 11.00 0.8451 01:09:15 11 11.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:23:26 01:23:26 12 12.00 0.8114 01:07:42 9 9.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:23:29 01:23:29 13 13.00 0.7986 01:06:40 8 8.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Tue Feb 9, 2016 18:00:00
Race Comments: Course 3 S/SE Winds 8-10Kts

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 19:22:33 01:22:33 1 1.00 1.0000 01:22:33 4 4.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:29:15 01:29:15 2 2.00 0.9544 01:25:11 7 7.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:31:19 01:31:19 3 3.00 0.9031 01:22:28 3 3.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:32:51 01:32:51 4 4.00 0.8960 01:23:12 5 5.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:32:56 01:32:56 5 5.00 0.9277 01:26:13 9 9.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) 19:32:58 01:32:58 6 6.00 0.9107 01:24:40 6 6.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:34:16 01:34:16 7 7.00 0.9074 01:25:32 8 8.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) 19:34:32 01:34:32 8 8.00 0.9353 01:28:25 12 12.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:34:48 01:34:48 9 9.00 0.8575 01:21:17 2 2.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:36:30 01:36:30 10 10.00 0.9084 01:27:40 11 11.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:39:24 01:39:24 11 11.00 0.7986 01:19:23 1 1.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) 19:42:31 01:42:31 12 12.00 0.8451 01:26:38 10 10.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:49:30 01:49:30 13 13.00 0.8114 01:28:51 13 13.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Tue Feb 16, 2016 18:00:00
Race Comments: Course 3 SE winds 10-12Kts

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) 19:03:30 01:03:30 1 1.00 0.8757 00:55:36 2 2.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:03:40 01:03:40 2 2.00 0.8920 00:56:47 3 3.00
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 19:04:04 01:04:04 3 3.00 1.0000 01:04:04 11 11.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:05:52 01:05:52 4 4.00 0.8788 00:57:53 5 5.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) 19:06:52 01:06:52 5 5.00 0.8126 00:54:20 1 1.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:07:27 01:07:27 6 6.00 0.9177 01:01:54 9 9.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:07:54 01:07:54 7 7.00 0.9205 01:02:30 10 10.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:07:58 01:07:58 8 8.00 0.8725 00:59:18 6 6.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:09:00 01:09:00 9 9.00 0.8905 01:01:27 8 8.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:10:20 01:10:20 10 10.00 0.8735 01:01:26 7 7.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:13:45 01:13:45 11 11.00 0.7802 00:57:32 4 4.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) 19:18:01 01:18:01 12 12.00 0.9345 01:12:54 12 12.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) DNF 14.00 DNF 14.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 6
Race Start Time: Tue Mar 1, 2016 18:00:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 19:07:20 01:07:20 1 1.00 1.0000 01:07:20 9 9.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:07:22 01:07:22 2 2.00 0.9455 01:03:42 3 3.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:09:00 01:09:00 3 3.00 0.8725 01:00:12 1 1.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:09:40 01:09:40 4 4.00 0.9177 01:03:56 4 4.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) 19:13:55 01:13:55 5 5.00 0.8939 01:06:04 7 7.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:14:38 01:14:38 6 6.00 0.8964 01:06:54 8 8.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:15:33 01:15:33 7 7.00 0.8735 01:06:00 6 6.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) 19:15:50 01:15:50 8 8.00 0.9458 01:11:43 12 12.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:16:15 01:16:15 9 9.00 0.9205 01:10:11 11 11.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:16:36 01:16:36 10 10.00 0.8905 01:08:13 10 10.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) 19:16:53 01:16:53 11 11.00 0.8191 01:02:59 2 2.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:19:08 01:19:08 12 12.00 0.8114 01:04:13 5 5.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) 19:25:08 01:25:08 13 13.00 0.9345 01:19:33 13 13.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 7
Race Start Time: Tue Mar 8, 2016 18:00:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 19:04:18 01:04:18 1 1.00 0.9978 01:04:10 4 4.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) 19:06:38 01:06:38 2 2.00 0.9437 01:02:53 2 2.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:07:18 01:07:18 3 3.00 1.0000 01:07:18 11 11.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:08:05 01:08:05 4 4.00 0.9577 01:05:12 6 6.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:08:31 01:08:31 5 5.00 0.8944 01:01:17 1 1.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:09:16 01:09:16 6 6.00 0.9523 01:05:58 8 8.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) 19:14:08 01:14:08 7 7.00 0.8919 01:06:07 10 10.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) 19:14:20 01:14:20 8 8.00 0.8827 01:05:37 7 7.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:15:49 01:15:49 9 9.00 0.8716 01:06:05 9 9.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:16:11 01:16:11 10 10.00 0.8258 01:02:55 3 3.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:17:08 01:17:08 11 11.00 0.8885 01:08:32 13 13.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:18:31 01:18:31 12 12.00 0.9185 01:12:07 14 14.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:18:40 01:18:40 13 13.00 0.8597 01:07:38 12 12.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) 19:18:50 01:18:50 14 14.00 0.8149 01:04:14 5 5.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 8
Race Start Time: Tue Mar 15, 2016 18:00:00
Race Comments: Course 3 S/SE Winds 12-16Kts

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 19:04:23 01:04:23 1 1.00 1.0000 01:04:23 4 4.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 19:07:28 01:07:28 2 2.00 0.9637 01:05:01 6 6.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 19:08:23 01:08:23 3 3.00 0.9481 01:04:50 5 5.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:10:54 01:10:54 4 4.00 0.9229 01:05:26 7 7.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) 19:11:12 01:11:12 5 5.00 0.8910 01:03:26 2 2.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 19:12:40 01:12:40 6 6.00 0.9177 01:06:41 10 10.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 19:16:30 01:16:30 7 7.00 0.8399 01:04:15 3 3.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 19:17:41 01:17:41 8 8.00 0.8562 01:06:31 9 9.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) 19:18:59 01:18:59 9 9.00 0.8010 01:03:16 1 1.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 19:19:10 01:19:10 10 10.00 0.8851 01:10:04 12 12.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:19:45 01:19:45 11 11.00 0.8285 01:06:04 8 8.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:19:51 01:19:51 12 12.00 0.8435 01:07:21 11 11.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) 19:20:30 01:20:30 13 13.00 0.9075 01:13:03 13 13.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 9
Race Start Time: Tue Mar 22, 2016 18:00:00
Race Comments: Course 3 S/SE Winds 12-15Kts

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 18:43:25 00:43:25 1 1.00 1.0000 00:43:25 9 9.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 18:46:25 00:46:25 2 2.00 0.9266 00:43:01 6 6.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 18:47:15 00:47:15 3 3.00 0.8874 00:41:56 5 5.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 18:48:03 00:48:03 4 4.00 0.9299 00:44:41 11 11.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot DSC (NSW) 18:48:12 00:48:12 5 5.00 0.8347 00:40:14 1 1.00
5958 Ten Speed Farr 10/20 Adam Baggett DSC (NSW) 18:48:59 00:48:59 6 6.00 0.9253 00:45:19 13 13.00
5741 Eau De Vie Benetau 37.5 Kevin Gray DSC (NSW) 18:49:11 00:49:11 7 7.00 0.8511 00:41:52 4 4.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 18:49:15 00:49:15 8 8.00 0.8824 00:43:27 10 10.00
319 Silhouette Douglas Allan DSC (NSW) 18:50:15 00:50:15 9 9.00 0.8561 00:43:01 7 7.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 18:50:25 00:50:25 10 10.00 0.8233 00:41:30 2 2.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 18:51:19 00:51:19 11 11.00 0.8111 00:41:37 3 3.00
6626 Double Trouble Steve Wyatt DSC (NSW) 18:52:20 00:52:20 12 12.00 0.8261 00:43:14 8 8.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown & Kim DSC (NSW) 18:52:52 00:52:52 13 13.00 0.8472 00:44:47 12 12.00
994 Bush Telegraph Adams 10.6 Robert Laws DSC (NSW) 19:08:00 01:08:00 14 14.00 0.8726 00:59:20 14 14.00
AUS949 Saints II Etchells Bruce Hilliard DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
7737 Van Demon Dufor 34 Stephen Deane DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
6307 Macscap Jeanneau Sunfast 37 Peter McClelland DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00
1949 Renegade Dehler 38 Serge Busato DSC (NSW) DNC 20.00 DNC 20.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login