ScoreIT

Events > National E Results 2016/2017 CLUB CHAMPIONSHIP > National E

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
508 Costl-E
E BSC NSW Ken Wilson Various
521 The Fury
E BSC NSW Peter Nixey Murray Town
531 Victor E
E BSC NSW David Alderton Tim Alderton
532 Miss Muffet
E BSC NSW Laurie Alderton Emily Alderton
537 Firewind
E BSC NSW Dennis Paton Peter Humphrey
556 Petronella
E BSC NSW Will Jones Lucie Metlickova
559 Miss Teak
E BSC NSW Jim Allen Sue Halloran

Total boats: 7

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
8-Oct
Race 2
5-Nov
Race 3
3-Dec
Race 4
14-Jan
Race 5
11-Feb
Race 6
1-Apr
Race 7
22-Apr
Drop Total
1 508
Costl-E
E
Ken Wilson
Various
BSC
NSW
1 1 2 4 4 4 DNC
(8.00)
12 12
2 537
Firewind
E
Dennis Paton
Peter Humphrey
BSC
NSW
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
1 2 3 DNC
(8.00)
1 16 15
3 521
The Fury
E
Peter Nixey
Murray Town
BSC
NSW
DNF
(8.00)
2 DNC
(8.00)
1 DNC
(8.00)
1 DNC
(8.00)
16 20
4 559
Miss Teak
E
Jim Allen
Sue Halloran
BSC
NSW
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
2 2 2 16 22
5 556
Petronella
E
Will Jones
Lucie Metlickova
BSC
NSW
DNF
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
3 1 3 DNC
(8.00)
16 23
6 531
Victor E
E
David Alderton
Tim Alderton
BSC
NSW
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
16 40
7 532
Miss Muffet
E
Laurie Alderton
Emily Alderton
BSC
NSW
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
DNC
(8.00)
16 40

Number of races completed: 7 | Number of drops allowed: 2
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Sat Oct 8, 2016 14:11:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
508 Costl-E E Ken Wilson & Various BSC (NSW) 15:29:15 01:18:15 1 1.00
521 The Fury E Peter Nixey & Murray Town BSC (NSW) DNF 8.00
531 Victor E E David Alderton & Tim Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
532 Miss Muffet E Laurie Alderton & Emily Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
537 Firewind E Dennis Paton & Peter Humphrey BSC (NSW) DNC 8.00
556 Petronella E Will Jones & Lucie Metlickova BSC (NSW) DNF 8.00
559 Miss Teak E Jim Allen & Sue Halloran BSC (NSW) DNC 8.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Sat Nov 5, 2016 15:06:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
508 Costl-E E Ken Wilson & Various BSC (NSW) 16:30:48 01:24:48 1 1.00
521 The Fury E Peter Nixey & Murray Town BSC (NSW) 16:42:15 01:36:15 2 2.00
531 Victor E E David Alderton & Tim Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
532 Miss Muffet E Laurie Alderton & Emily Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
537 Firewind E Dennis Paton & Peter Humphrey BSC (NSW) DNC 8.00
556 Petronella E Will Jones & Lucie Metlickova BSC (NSW) DNC 8.00
559 Miss Teak E Jim Allen & Sue Halloran BSC (NSW) DNC 8.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sat Dec 3, 2016 14:11:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
537 Firewind E Dennis Paton & Peter Humphrey BSC (NSW) 16:04:34 01:53:34 1 1.00
508 Costl-E E Ken Wilson & Various BSC (NSW) 16:11:27 02:00:27 2 2.00
521 The Fury E Peter Nixey & Murray Town BSC (NSW) DNC 8.00
531 Victor E E David Alderton & Tim Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
532 Miss Muffet E Laurie Alderton & Emily Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
556 Petronella E Will Jones & Lucie Metlickova BSC (NSW) DNC 8.00
559 Miss Teak E Jim Allen & Sue Halloran BSC (NSW) DNC 8.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Sat Jan 14, 2017 14:14:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
521 The Fury E Peter Nixey & Murray Town BSC (NSW) 15:42:08 01:28:08 1 1.00
537 Firewind E Dennis Paton & Peter Humphrey BSC (NSW) 15:42:58 01:28:58 2 2.00
556 Petronella E Will Jones & Lucie Metlickova BSC (NSW) 15:45:14 01:31:14 3 3.00
508 Costl-E E Ken Wilson & Various BSC (NSW) 15:45:18 01:31:18 4 4.00
531 Victor E E David Alderton & Tim Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
532 Miss Muffet E Laurie Alderton & Emily Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
559 Miss Teak E Jim Allen & Sue Halloran BSC (NSW) DNC 8.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Sat Feb 11, 2017 14:15:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
556 Petronella E Will Jones & Lucie Metlickova BSC (NSW) 16:18:55 02:03:55 1 1.00
559 Miss Teak E Jim Allen & Sue Halloran BSC (NSW) 16:20:46 02:05:46 2 2.00
537 Firewind E Dennis Paton & Peter Humphrey BSC (NSW) 16:21:19 02:06:19 3 3.00
508 Costl-E E Ken Wilson & Various BSC (NSW) 16:21:59 02:06:59 4 4.00
521 The Fury E Peter Nixey & Murray Town BSC (NSW) DNC 8.00
531 Victor E E David Alderton & Tim Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
532 Miss Muffet E Laurie Alderton & Emily Alderton BSC (NSW) DNC 8.00

Mobile Website
Race No: 6
Race Start Time: Sat Apr 1, 2017 14:16:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
521 The Fury E Peter Nixey & Murray Town BSC (NSW) 16:19:37 02:03:37 1 1.00
559 Miss Teak E Jim Allen & Sue Halloran BSC (NSW) 16:20:51 02:04:51 2 2.00
556 Petronella E Will Jones & Lucie Metlickova BSC (NSW) 16:23:48 02:07:48 3 3.00
508 Costl-E E Ken Wilson & Various BSC (NSW) 16:27:02 02:11:02 4 4.00
531 Victor E E David Alderton & Tim Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
532 Miss Muffet E Laurie Alderton & Emily Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
537 Firewind E Dennis Paton & Peter Humphrey BSC (NSW) DNC 8.00

Mobile Website
Race No: 7
Race Start Time: Sat Apr 22, 2017 14:18:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
537 Firewind E Dennis Paton & Peter Humphrey BSC (NSW) 15:59:33 01:41:33 1 1.00
559 Miss Teak E Jim Allen & Sue Halloran BSC (NSW) 16:09:43 01:51:43 2 2.00
508 Costl-E E Ken Wilson & Various BSC (NSW) DNC 8.00
521 The Fury E Peter Nixey & Murray Town BSC (NSW) DNC 8.00
531 Victor E E David Alderton & Tim Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
532 Miss Muffet E Laurie Alderton & Emily Alderton BSC (NSW) DNC 8.00
556 Petronella E Will Jones & Lucie Metlickova BSC (NSW) DNC 8.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login