ScoreIT

Events > 2017 DSC Twilight Spring > 3. Black

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
1900 Ariki
Cavalier 28 DSC NSW Trevor Bell
2601 Dance Monkey
S80 DSC NSW Adam Brown
2724 Rhondo
Cavalier 28 DSC NSW David Swales
2904 Moksy
Hutton 28 DSC NSW Ron Garner
2904 Moksy
DSC NSW Peter Bull
3004 Two Up
Cavalier 28 DSC NSW Trevor Daley
3059 Mij
DSC NSW Marty Butler
319 Silhouette
DSC NSW Doug Allan
431 Tulip
S80 DSC NSW Kluuk Wallenkamp
5133 Condition Red
Adams 8 DSC NSW Josh Park
5697 Jade
DSC NSW Andrew Pamphlett
6694 Paca
Benetau First 27.7 DSC NSW Andrew Wise
693 Tranquilo
DSC NS Simon Armstrong-Bunker
7055 Y Knot
J70 DSC NSW Stephen Brady Sue Brady
7422 Alcamy
S80 DSC NSW Ruth Lawrence
810 Mullum Blue
Cavalier 30 DSC NSW Robin Pidd
931 No Bull
DSC NSW Leo Delissen
AUS169 Nortel
Soling DSC NSW Ivan Fitz-Gerald

Total boats: 18

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
17-Oct
Race 2
24-Oct
Race 3
31-Oct
Race 4
7-Nov
Race 5
14-Nov
Race 6
21-Nov
Race 7
28-Nov
Race 8
5-Dec
Race 9
12-Dec
Race 10
16-Jan
Race 11
23-Jan
Race 12
30-Jan
Race 13
6-Feb
Race 14
13-Feb
Race 15
20-Feb
Race 16
27-Feb
Race 17
6-Mar
Race 18
20-Mar
Drop Total
1 319
Silhouette
Doug Allan
DSC 0 0
2 693
Tranquilo
Simon Armstrong-Bunker
DSC 0 0
3 931
No Bull
Leo Delissen
DSC 0 0
4 2904
Moksy
Peter Bull
DSC 0 0
5 5697
Jade
Andrew Pamphlett
DSC 0 0
6 3059
Mij
Marty Butler
DSC 0 0
7 AUS169
Nortel
Soling
Ivan Fitz-Gerald
DSC 2 5 8 7 1 12 6 5 6 5 8 3 4 6 11 9 10 1 42 67
8 7055
Y Knot
J70
Stephen Brady
Sue Brady
DSC 1 9 7 6 DNC
(21.00)
1 3 9 13 6 7 4 6 9 1 15 6 6 58 72
9 5133
Condition Red
Adams 8
Josh Park
DSC 7 6 3 10 8 8 4 8 9 1 4 14 14 10 8 4 8 2 48 80
10 2904
Moksy
Hutton 28
Ron Garner
DSC 6 1 9 9 12 3 13 DNC
(21.00)
5 11 16 10 8 3 6 6 2 3 62 82
11 431
Tulip
S80
Kluuk Wallenkamp
DSC 12 10 12 8 6 2 7 10 1 9 11 6 5 12 13 1 7 7 49 90
12 6694
Paca
Benetau First 27.7
Andrew Wise
DSC 11 7 10 1 10 6 10 4 7 4 1 12 16 13 DNC
(21.00)
7 9 5 62 92
13 2601
Dance Monkey
S80
Adam Brown
DSC 3 12 6 3 14 4 12 6 12 DNC
(21.00)
6 2 3 14 DNC
(21.00)
8 3 DNC
(21.00)
77 94
14 2724
Rhondo
Cavalier 28
David Swales
DSC DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
2 12 9 7 9 2 3 10 14 11 9 4 12 5 DNF
(15.00)
4 71 99
15 810
Mullum Blue
Cavalier 30
Robin Pidd
DSC 13 13 DNC
(21.00)
11 DNC
(21.00)
11 5 7 4 DNC
(21.00)
13 7 1 8 4 10 5 DNC
(21.00)
84 112
16 7422
Alcamy
S80
Ruth Lawrence
DSC 9 11 DNC
(21.00)
13 5 DNC
(21.00)
14 1 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
15 16 10 5 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
1 10 84 152
17 1900
Ariki
Cavalier 28
Trevor Bell
DSC 14 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
15 14 2 DNC
(21.00)
DNF
(15.00)
DNC
(21.00)
10 1 12 11 10 3 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
84 170
18 3004
Two Up
Cavalier 28
Trevor Daley
DSC DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
13 DNC
(21.00)
13 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
11 DNC
(21.00)
9 9 2 2 9 12 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
84 185

Number of races completed: 18 | Number of drops allowed: 4
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
17-Oct
Race 2
24-Oct
Race 3
31-Oct
Race 4
7-Nov
Race 5
14-Nov
Race 6
21-Nov
Race 7
28-Nov
Race 8
5-Dec
Race 9
12-Dec
Race 10
16-Jan
Race 11
23-Jan
Race 12
30-Jan
Race 13
6-Feb
Race 14
13-Feb
Race 15
20-Feb
Race 16
27-Feb
Race 17
6-Mar
Race 18
20-Mar
Drop Total
1 319
Silhouette
Doug Allan
DSC
NSW
0 0
2 693
Tranquilo
Simon Armstrong-Bunker
DSC
NS
0 0
3 931
No Bull
Leo Delissen
DSC
NSW
0 0
4 2904
Moksy
Peter Bull
DSC
NSW
0 0
5 5697
Jade
Andrew Pamphlett
DSC
NSW
0 0
6 3059
Mij
Marty Butler
DSC
NSW
0 0
7 7055
Y Knot
J70
Stephen Brady
Sue Brady
DSC
NSW
2 3 3 2 DNC
(21.00)
2 2 1 4 2 2 3 3 4 2 4 2 2 33 31
8 AUS169
Nortel
Soling
Ivan Fitz-Gerald
DSC
NSW
1 1 2 3 2 3 3 2 2 4 4 4 1 2 4 3 5 4 17 33
9 2601
Dance Monkey
S80
Adam Brown
DSC
NSW
3 8 5 5 9 4 5 5 8 DNC
(21.00)
8 6 5 5 DNC
(21.00)
5 4 DNC
(21.00)
72 76
10 2724
Rhondo
Cavalier 28
David Swales
DSC
NSW
DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
8 8 5 8 7 6 5 6 9 9 7 6 9 6 DNF
(15.00)
6 66 96
11 5133
Condition Red
Adams 8
Josh Park
DSC
NSW
7 7 9 9 6 10 6 9 9 7 6 11 10 8 8 11 9 5 42 105
12 6694
Paca
Benetau First 27.7
Andrew Wise
DSC
NSW
8 9 11 7 10 6 8 7 7 8 7 7 9 9 DNC
(21.00)
7.5 10 8 52 107.5
13 431
Tulip
S80
Kluuk Wallenkamp
DSC
NSW
11 11 12 11 12 11 9 11 10 9 11 10 11 13 14 7.5 8 9 51 139.5
14 2904
Moksy
Hutton 28
Ron Garner
DSC
NSW
12 10 10 10 14 9 11 DNC
(21.00)
11 11 16 14 16 15 13 15 12 10 68 162
15 810
Mullum Blue
Cavalier 30
Robin Pidd
DSC
NSW
13 13 DNC
(21.00)
12 DNC
(21.00)
13 13 12 12 DNC
(21.00)
15 13 12 12 12 13 13 DNC
(21.00)
84 178
16 7422
Alcamy
S80
Ruth Lawrence
DSC
NSW
9 12 DNC
(21.00)
13 11 DNC
(21.00)
14 10 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
14 16 15 14 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
7 11 84 188
17 1900
Ariki
Cavalier 28
Trevor Bell
DSC
NSW
14 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
15 14 10 DNC
(21.00)
DNF
(15.00)
DNC
(21.00)
12 8 8 10 11 10 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
84 190
18 3004
Two Up
Cavalier 28
Trevor Daley
DSC
NSW
DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
13 DNC
(21.00)
13 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
13 DNC
(21.00)
13 15 14 11 10 14 DNC
(21.00)
DNC
(21.00)
84 221

Number of races completed: 18 | Number of drops allowed: 4
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Tue Oct 17, 2017 18:10:00
Race Comments: Course 1 NE 7-10kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:02:26 00:52:26 1 1.00 0.9100 00:47:43 2 2.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:02:32 00:52:32 2 2.00 0.9000 00:47:17 1 1.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:05:54 00:55:54 3 3.00 0.8900 00:49:45 3 3.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:09:37 00:59:37 7 7.00 0.8900 00:53:04 7 7.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:12:54 01:02:54 8 8.00 0.8800 00:55:21 11 11.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:13:16 01:03:16 9 9.00 0.8700 00:55:03 9 9.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:13:49 01:03:49 11 11.00 0.8800 00:56:10 12 12.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:14:29 01:04:29 12 12.00 0.8200 00:52:53 6 6.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:15:48 01:05:48 13 13.00 0.8700 00:57:15 13 13.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:16:38 01:06:38 14 14.00 0.8800 00:58:38 14 14.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot & Richard Lloyd DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Tue Oct 24, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 1 NE 8-12kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:11:06 01:06:06 1 1.00 0.9731 01:04:19 5 5.00
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot & Richard Lloyd DSC (NSW) 19:12:17 01:07:17 2 2.00 0.9100 01:01:14 2 2.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:12:20 01:07:20 3 3.00 0.9802 01:06:00 9 9.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:18:30 01:13:30 7 7.00 0.8812 01:04:46 6 6.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:18:58 01:13:58 8 8.00 0.9341 01:09:06 12 12.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:19:23 01:14:23 9 9.00 0.8713 01:04:49 7 7.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:20:08 01:15:08 10 10.00 0.8119 01:01:00 1 1.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:21:36 01:16:36 11 11.00 0.8713 01:06:44 10 10.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:24:47 01:19:47 12 12.00 0.8614 01:08:44 11 11.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:26:06 01:21:06 13 13.00 0.8614 01:09:52 13 13.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Tue Oct 31, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 3 S/SE 10-18kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
6288 Minkara Bavaria 40 Tom Wilmot & Richard Lloyd DSC (NSW) 19:01:34 00:56:34 1 1.00 0.9731 00:55:03 1 1.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:08:25 01:03:25 2 2.00 0.9828 01:02:20 8 8.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:09:12 01:04:12 3 3.00 0.9705 01:02:18 7 7.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:11:59 01:06:59 5 5.00 0.9249 01:01:57 6 6.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:13:18 01:08:18 8 8.00 0.8800 01:00:06 2 2.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:14:59 01:09:59 9 9.00 0.8725 01:01:04 3 3.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:15:54 01:10:54 10 10.00 0.8843 01:02:42 9 9.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:17:57 01:12:57 11 11.00 0.8627 01:02:56 10 10.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:20:13 01:15:13 12 12.00 0.8627 01:04:53 12 12.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:23:12 01:18:12 13 13.00 0.8800 01:08:49 13 13.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Tue Nov 7, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 3 S/SE 15-20kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:10:58 01:05:58 2 2.00 0.9609 01:03:23 6 6.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:12:14 01:07:14 3 3.00 0.9731 01:05:25 7 7.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:13:06 01:08:06 5 5.00 0.9157 01:02:22 3 3.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:14:41 01:09:41 7 7.00 0.8542 00:59:31 1 1.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:16:51 01:11:51 8 8.00 0.9410 01:07:37 12 12.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:17:02 01:12:02 9 9.00 0.9157 01:05:58 10 10.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:19:57 01:14:57 10 10.00 0.8755 01:05:37 9 9.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:21:41 01:16:41 11 11.00 0.8542 01:05:30 8 8.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:23:11 01:18:11 12 12.00 0.8529 01:06:41 11 11.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:24:58 01:19:58 13 13.00 0.8529 01:08:12 13 13.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Tue Nov 14, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 3 S/SE 10-18kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 18:56:59 00:51:59 2 2.00 0.9357 00:48:38 1 1.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:03:06 00:58:06 5 5.00 0.9048 00:52:34 9 9.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:04:20 00:59:20 6 6.00 0.8805 00:52:15 8 8.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:05:03 01:00:03 9 9.00 0.9333 00:56:03 14 14.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:05:17 01:00:17 10 10.00 0.9035 00:54:28 10 10.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:05:43 01:00:43 11 11.00 0.8201 00:49:48 5 5.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:06:14 01:01:14 12 12.00 0.8213 00:50:17 6 6.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:10:33 01:05:33 13 13.00 0.8462 00:55:28 13 13.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:10:35 01:05:35 14 14.00 0.8418 00:55:12 12 12.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:11:48 01:06:48 15 15.00 0.8462 00:56:32 15 15.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 6
Race Start Time: Tue Nov 21, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 2 E 8-12kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 18:59:54 00:54:54 2 2.00 0.9065 00:49:46 1 1.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:00:12 00:55:12 3 3.00 1.0000 00:55:12 12 12.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:02:33 00:57:33 4 4.00 0.9067 00:52:11 4 4.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:04:53 00:59:53 6 6.00 0.8778 00:52:34 6 6.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:06:25 01:01:25 8 8.00 0.8790 00:53:59 7 7.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:07:11 01:02:11 9 9.00 0.8178 00:50:51 3 3.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:08:10 01:03:10 10 10.00 0.8554 00:54:02 8 8.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:08:14 01:03:14 11 11.00 0.7979 00:50:27 2 2.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:13:20 01:08:20 13 13.00 0.8047 00:54:59 11 11.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:16:28 01:11:28 14 14.00 0.8221 00:58:45 14 14.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 7
Race Start Time: Tue Nov 28, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 3 S/SE 10-18kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:02:52 00:57:52 2 2.00 0.9972 00:57:42 3 3.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:03:40 00:58:40 3 3.00 1.0000 00:58:40 6 6.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:09:28 01:04:28 5 5.00 0.9430 01:00:48 12 12.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:12:32 01:07:32 6 6.00 0.8554 00:57:46 4 4.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:13:25 01:08:25 7 7.00 0.8790 01:00:08 9 9.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:13:39 01:08:39 8 8.00 0.8778 01:00:16 10 10.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:14:05 01:09:05 9 9.00 0.8617 00:59:32 7 7.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:15:11 01:10:11 10 10.00 0.8221 00:57:42 2 2.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:15:55 01:10:55 11 11.00 0.8669 01:01:29 13 13.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:16:59 01:11:59 13 13.00 0.8047 00:57:55 5 5.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:21:51 01:16:51 14 14.00 0.8208 01:03:05 14 14.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 8
Race Start Time: Tue Dec 5, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 3 S/SE 15-23kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:10:36 01:05:36 1 1.00 0.9697 01:03:37 9 9.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:11:52 01:06:52 2 2.00 0.9174 01:01:21 5 5.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:17:42 01:12:42 5 5.00 0.8651 01:02:54 6 6.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:18:28 01:13:28 6 6.00 0.8064 00:59:15 2 2.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:20:59 01:15:59 7 7.00 0.8053 01:01:11 4 4.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:22:29 01:17:29 9 9.00 0.8161 01:03:14 8 8.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:23:38 01:18:38 10 10.00 0.7530 00:59:13 1 1.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:26:01 01:21:01 11 11.00 0.7906 01:04:03 10 10.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:28:59 01:23:59 12 12.00 0.7530 01:03:14 7 7.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 9
Race Start Time: Tue Dec 12, 2017 18:05:00
Race Comments: Course 1 NE. 10-15kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:07:51 01:02:51 2 2.00 0.9357 00:58:49 6 6.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:11:10 01:06:10 4 4.00 0.9697 01:04:10 13 13.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:11:35 01:06:35 5 5.00 0.8709 00:57:59 3 3.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:15:16 01:10:16 7 7.00 0.8375 00:58:51 7 7.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:15:52 01:10:52 8 8.00 0.8651 01:01:18 12 12.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:17:21 01:12:21 9 9.00 0.8161 00:59:03 9 9.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:17:23 01:12:23 10 10.00 0.7906 00:57:14 1 1.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:18:09 01:13:09 11 11.00 0.8033 00:58:46 5 5.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:22:31 01:17:31 12 12.00 0.7530 00:58:22 4 4.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:23:42 01:18:42 13 13.00 0.7771 01:01:09 11 11.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNF 15.00 DNF 15.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 10
Race Start Time: Tue Jan 16, 2018 18:05:00
Race Comments: Couse 3 S/SE 15-20kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:04:33 00:59:33 2 2.00 0.9697 00:57:45 6 6.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:05:43 01:00:43 4 4.00 0.9357 00:56:49 5 5.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:11:50 01:06:50 6 6.00 0.9232 01:01:42 10 10.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:12:10 01:07:10 7 7.00 0.8161 00:54:49 1 1.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:12:42 01:07:42 8 8.00 0.8375 00:56:42 4 4.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:13:06 01:08:06 9 9.00 0.8697 00:59:14 9 9.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:25:41 01:20:41 11 11.00 0.8194 01:06:07 11 11.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 11
Race Start Time: Tue Jan 23, 2018 18:00:00
Race Comments: Course 1 NE, Light.

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:15:03 01:15:03 2 2.00 0.9697 01:12:47 7 7.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:17:13 01:17:13 4 4.00 0.9544 01:13:42 8 8.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:20:03 01:20:03 6 6.00 0.8977 01:11:52 4 4.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:21:17 01:21:17 7 7.00 0.8710 01:10:48 1 1.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:23:09 01:23:09 8 8.00 0.8738 01:12:39 6 6.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:24:27 01:24:27 9 9.00 0.9232 01:17:58 14 14.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:28:15 01:28:15 11 11.00 0.8697 01:16:45 11 11.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:32:20 01:32:20 12 12.00 0.8309 01:16:43 10 10.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:35:54 01:35:54 13 13.00 0.7849 01:15:16 9 9.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:36:11 01:36:11 14 14.00 0.8450 01:21:16 15 15.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:38:20 01:38:20 15 15.00 0.7909 01:17:46 13 13.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:41:10 01:41:10 16 16.00 0.8194 01:22:54 16 16.00

Mobile Website
Race No: 12
Race Start Time: Tue Jan 30, 2018 18:05:00
Race Comments: Course 1 NE 12-15kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:02:46 00:57:46 3 3.00 0.9655 00:55:46 4 4.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:03:25 00:58:25 4 4.00 0.9502 00:55:30 3 3.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:07:37 01:02:37 6 6.00 0.8700 00:54:29 2 2.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:07:38 01:02:38 7 7.00 0.9539 00:59:45 12 12.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:08:33 01:03:33 8 8.00 0.8273 00:52:34 1 1.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:09:30 01:04:30 9 9.00 0.9192 00:59:17 11 11.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:09:51 01:04:51 10 10.00 0.8659 00:56:09 6 6.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:12:16 01:07:16 11 11.00 0.9295 01:02:31 14 14.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:16:57 01:11:57 13 13.00 0.7874 00:56:39 7 7.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:17:34 01:12:34 14 14.00 0.8158 00:59:12 10 10.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:19:45 01:14:45 15 15.00 0.7815 00:58:25 9 9.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:22:15 01:17:15 16 16.00 0.8413 01:04:59 16 16.00

Mobile Website
Race No: 13
Race Start Time: Tue Feb 6, 2018 18:05:00
Race Comments: Course 2 E, 10-12kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 18:55:16 00:50:16 1 1.00 0.9896 00:49:45 4 4.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 18:56:14 00:51:14 3 3.00 0.9865 00:50:33 6 6.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 18:57:56 00:52:56 5 5.00 0.9232 00:48:52 3 3.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:01:52 00:56:52 7 7.00 0.9031 00:51:21 9 9.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:03:29 00:58:29 8 8.00 0.8941 00:52:17 12 12.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:03:34 00:58:34 9 9.00 0.9372 00:54:53 16 16.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:04:01 00:59:01 10 10.00 0.9132 00:53:54 14 14.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:04:19 00:59:19 11 11.00 0.8508 00:50:28 5 5.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:05:50 01:00:50 12 12.00 0.7736 00:47:04 1 1.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:07:18 01:02:18 14 14.00 0.7678 00:47:50 2 2.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:07:19 01:02:19 15 15.00 0.8266 00:51:31 10 10.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:08:17 01:03:17 16 16.00 0.8015 00:50:43 8 8.00

Mobile Website
Race No: 14
Race Start Time: Tue Feb 13, 2018 18:05:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 18:57:31 00:52:31 2 2.00 1.0000 00:52:31 6 6.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:00:16 00:55:16 4 4.00 0.9585 00:52:58 9 9.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:03:01 00:58:01 5 5.00 0.9508 00:55:10 14 14.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:03:34 00:58:34 6 6.00 0.8775 00:51:24 4 4.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:05:04 01:00:04 8 8.00 0.8873 00:53:18 10 10.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:05:07 01:00:07 9 9.00 0.9106 00:54:45 13 13.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:07:03 01:02:03 10 10.00 0.8687 00:53:54 11 11.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:07:15 01:02:15 11 11.00 0.8057 00:50:09 2 2.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:08:55 01:03:55 12 12.00 0.8269 00:52:51 8 8.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:09:52 01:04:52 13 13.00 0.8432 00:54:42 12 12.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:09:58 01:04:58 14 14.00 0.8031 00:52:10 5 5.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:10:44 01:05:44 15 15.00 0.7788 00:51:12 3 3.00

Mobile Website
Race No: 15
Race Start Time: Tue Feb 20, 2018 18:10:00
Race Comments: Course 3 S/SE 8kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:08:36 00:58:36 2 2.00 0.9169 00:53:44 1 1.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:12:06 01:02:06 4 4.00 0.9566 00:59:24 11 11.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:18:41 01:08:41 8 8.00 0.8488 00:58:18 8 8.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:19:24 01:09:24 9 9.00 0.8730 01:00:35 12 12.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:20:03 01:10:03 10 10.00 0.8324 00:58:19 9 9.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:20:33 01:10:33 11 11.00 0.8310 00:58:38 10 10.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:22:29 01:12:29 12 12.00 0.7910 00:57:20 4 4.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:22:48 01:12:48 13 13.00 0.7896 00:57:29 6 6.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:25:56 01:15:56 14 14.00 0.8066 01:01:15 13 13.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 16
Race Start Time: Tue Feb 27, 2018 18:05:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 18:59:25 00:54:25 3 3.00 0.9378 00:51:02 9 9.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:00:09 00:55:09 4 4.00 0.9888 00:54:32 15 15.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:01:06 00:56:06 5 5.00 0.9006 00:50:31 8 8.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:02:35 00:57:35 6 6.00 0.8559 00:49:17 5 5.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:02:40 00:57:40 7.5 7.50 0.8625 00:49:44 7 7.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:02:40 00:57:40 7.5 7.50 0.7908 00:45:36 1 1.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) 19:03:28 00:58:28 10 10.00 0.8147 00:47:38 3 3.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:03:40 00:58:40 11 11.00 0.8322 00:48:49 4 4.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:08:22 01:03:22 13 13.00 0.8065 00:51:06 10 10.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) 19:08:24 01:03:24 14 14.00 0.8161 00:51:44 12 12.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:09:00 01:04:00 15 15.00 0.7741 00:49:33 6 6.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 17
Race Start Time: Tue Mar 6, 2018 18:05:00
Race Comments: Course 3 S/SE 5-10kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:09:01 01:04:01 2 2.00 0.9156 00:58:37 6 6.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) 19:12:46 01:07:46 4 4.00 0.8339 00:56:31 3 3.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:13:49 01:08:49 5 5.00 0.8683 00:59:45 10 10.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:18:17 01:13:17 7 7.00 0.7256 00:53:10 1 1.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:18:28 01:13:28 8 8.00 0.8055 00:59:11 7 7.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:18:59 01:13:59 9 9.00 0.8014 00:59:17 8 8.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:19:16 01:14:16 10 10.00 0.7986 00:59:19 9 9.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:20:19 01:15:19 12 12.00 0.7168 00:53:59 2 2.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) 19:22:55 01:17:55 13 13.00 0.7468 00:58:11 5 5.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) DNF 15.00 DNF 15.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website
Race No: 18
Race Start Time: Tue Mar 20, 2018 18:05:00
Race Comments: Course 3 S/SE 15-20kt

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue Brady DSC (NSW) 19:04:56 00:59:56 2 2.00 0.9156 00:54:52 6 6.00
AUS169 Nortel Soling Ivan Fitz-Gerald DSC (NSW) 19:06:08 01:01:08 4 4.00 0.8683 00:53:05 1 1.00
5133 Condition Red Adams 8 Josh Park DSC (NSW) 19:11:31 01:06:31 5 5.00 0.8014 00:53:18 2 2.00
2724 Rhondo Cavalier 28 David Swales DSC (NSW) 19:11:40 01:06:40 6 6.00 0.8083 00:53:53 4 4.00
6694 Paca Benetau First 27.7 Andrew Wise DSC (NSW) 19:13:39 01:08:39 8 8.00 0.7986 00:54:49 5 5.00
431 Tulip S80 Kluuk Wallenkamp DSC (NSW) 19:13:40 01:08:40 9 9.00 0.8055 00:55:19 7 7.00
2904 Moksy Hutton 28 Ron Garner DSC (NSW) 19:13:55 01:08:55 10 10.00 0.7741 00:53:21 3 3.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 19:16:22 01:11:22 11 11.00 0.7982 00:56:58 10 10.00
1900 Ariki Cavalier 28 Trevor Bell DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
2601 Dance Monkey S80 Adam Brown DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
3004 Two Up Cavalier 28 Trevor Daley DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00
810 Mullum Blue Cavalier 30 Robin Pidd DSC (NSW) DNC 21.00 DNC 21.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login