ScoreIT

Events > FA St George Shield and Association Trophy > Flying Ant

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
350 Rhinochaser
RPAYC NSW Josh Paulson Walter Tuite
538 Holy Ship
IYC NSW Jade Bower Abby Clark
545 Itchy and Scrachy
NSW noah Chenhall mia Chenhall
560 Misguided Missile
IYC NSW Jake Markey Zoe Bower
567 Bert and Ernie
LMYQ NSW Eamon Braidwood Brent Wellham
571 On fire
Mannering park NSW Curtis O’Reilly Henry Myers
577 Speed Demon
RPAYC NSW Abby McCutcheon Archie Pethard
584 Jack Flash
TASC NSW Waverley Mears Eliza Kirby
586 Tardis
GRSC NSW Ben Costandi Brodie Ewings
587 Equalizer
IYC NSW Annabel Hickling-Smith Kate Leung
600 RAPIDO
SLMASC NSW Joel Beashel Logan Radford
601 Attwood
RPAYC NSW Piper Attwood Annabelle Sampson
602 Phantom
RPAYC NSW Orlando Springer Hannah McCutcheon
829 Lumpy Gravy
GSC NSW Ruby Cowan Dylan Ryan
858 Get Reddy
RPAYC NSW Connor Hackwood Harry Browne

Total boats: 15

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 2
2-Nov
Race 3
3-Nov
Race 5
7-Dec
Race 7
7-Dec
Race 8
29-Feb
Race 9
1-Mar
Drop Total
1 560
Misguided Missile
Jake Markey
Zoe Bower
IYC 8 2 2 3 2 2 8 11
2 538
Holy Ship
Jade Bower
Abby Clark
IYC 6 4 3 1 3 5 6 16
3 602
Phantom
Orlando Springer
Hannah McCutcheon
RPAYC 5 5 4 4 4 1 5 18
4 586
Tardis
Ben Costandi
Brodie Ewings
GRSC 2 7 6 6 5 8 8 26
5 571
On fire
Curtis O’Reilly
Henry Myers
Mannering park 4 6 5 5 DNC
(16.00)
7 16 27
6 600
RAPIDO
Joel Beashel
Logan Radford
SLMASC 1 11 7 8 6 6 11 28
7 587
Equalizer
Annabel Hickling-Smith
Kate Leung
IYC 7 3 1 2 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 29
8 601
Attwood
Piper Attwood
Annabelle Sampson
RPAYC RET
(16.00)
10 8 7 7 4 16 36
9 584
Jack Flash
Waverley Mears
Eliza Kirby
TASC 3 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
1 3 16 39
10 829
Lumpy Gravy
Ruby Cowan
Dylan Ryan
GSC 9 1 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 58
11 577
Speed Demon
Abby McCutcheon
Archie Pethard
RPAYC DNC
(16.00)
8 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
8 11 16 59
12 350
Rhinochaser
Josh Paulson
Walter Tuite
RPAYC DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
9 9 16 66
13 858
Get Reddy
Connor Hackwood
Harry Browne
RPAYC DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
10 10 16 68
14 545
Itchy and Scrachy
noah Chenhall
mia Chenhall
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
9 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 73
15 567
Bert and Ernie
Eamon Braidwood
Brent Wellham
LMYQ DNC
(16.00)
9 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 73

Number of races completed: 6 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 2
2-Nov
Race 3
3-Nov
Race 5
7-Dec
Race 7
7-Dec
Race 8
29-Feb
Race 9
1-Mar
Drop Total
1 600
RAPIDO
Joel Beashel
Logan Radford
SLMASC
NSW
1 1 1 1 1 1 1 5
2 586
Tardis
Ben Costandi
Brodie Ewings
GRSC
NSW
2 2 2 2 2 5 5 10
3 560
Misguided Missile
Jake Markey
Zoe Bower
IYC
NSW
8 4 5 6 3 2 8 20
4 571
On fire
Curtis O’Reilly
Henry Myers
Mannering park
NSW
3 5 3 4 DNC
(16.00)
6 16 21
5 601
Attwood
Piper Attwood
Annabelle Sampson
RPAYC
NSW
RET
(16.00)
9 4 3 6 4 16 26
6 538
Holy Ship
Jade Bower
Abby Clark
IYC
NSW
5 6 7 5 4 7 7 27
7 602
Phantom
Orlando Springer
Hannah McCutcheon
RPAYC
NSW
4 8 8 8 5 3 8 28
8 587
Equalizer
Annabel Hickling-Smith
Kate Leung
IYC
NSW
6 7 6 7 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 42
9 829
Lumpy Gravy
Ruby Cowan
Dylan Ryan
GSC
NSW
7 3 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 58
10 584
Jack Flash
Waverley Mears
Eliza Kirby
TASC
NSW
9 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
8 9 16 58
11 577
Speed Demon
Abby McCutcheon
Archie Pethard
RPAYC
NSW
DNC
(16.00)
11 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
9 10 16 62
12 350
Rhinochaser
Josh Paulson
Walter Tuite
RPAYC
NSW
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
7 8 16 63
13 858
Get Reddy
Connor Hackwood
Harry Browne
RPAYC
NSW
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
10 11 16 69
14 545
Itchy and Scrachy
noah Chenhall
mia Chenhall

NSW
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
9 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 73
15 567
Bert and Ernie
Eamon Braidwood
Brent Wellham
LMYQ
NSW
DNC
(16.00)
10 DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
DNC
(16.00)
16 74

Number of races completed: 6 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 2
Race Start Time: Sat Nov 2, 2019 13:58:00
Race Comments: ST George Shield And Association (Fun Race)

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
600 RAPIDO Joel Beashel & Logan Radford SLMASC (NSW) 14:19:15 00:21:15 1 1.00 1.0000 00:21:15 1 1.00
586 Tardis Ben Costandi & Brodie Ewings GRSC (NSW) 14:26:23 00:28:23 2 2.00 0.8637 00:24:31 2 2.00
571 On fire Curtis O’Reilly & Henry Myers Mannering park (NSW) 14:29:19 00:31:19 3 3.00 0.8134 00:25:28 4 4.00
602 Phantom Orlando Springer & Hannah McCutcheon RPAYC (NSW) 14:36:36 00:38:36 4 4.00 0.7371 00:28:27 5 5.00
538 Holy Ship Jade Bower & Abby Clark IYC (NSW) 14:38:21 00:40:21 5 5.00 0.7285 00:29:24 6 6.00
587 Equalizer Annabel Hickling-Smith & Kate Leung IYC (NSW) 14:38:56 00:40:56 6 6.00 0.7219 00:29:33 7 7.00
829 Lumpy Gravy Ruby Cowan & Dylan Ryan GSC (NSW) 14:39:02 00:41:02 7 7.00 0.7476 00:30:41 9 9.00
560 Misguided Missile Jake Markey & Zoe Bower IYC (NSW) 14:39:36 00:41:36 8 8.00 0.7369 00:30:39 8 8.00
584 Jack Flash Waverley Mears & Eliza Kirby TASC (NSW) 14:40:16 00:42:16 9 9.00 0.6000 00:25:22 3 3.00
577 Speed Demon Abby McCutcheon & Archie Pethard RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
601 Attwood Piper Attwood & Annabelle Sampson RPAYC (NSW) RET 16.00 RET 16.00
545 Itchy and Scrachy noah Chenhall & mia Chenhall (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
350 Rhinochaser Josh Paulson & Walter Tuite RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
858 Get Reddy Connor Hackwood & Harry Browne RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
567 Bert and Ernie Eamon Braidwood & Brent Wellham LMYQ (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sun Nov 3, 2019 10:45:00
Race Comments: St Gorg Sh and Assoc Trop

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
600 RAPIDO Joel Beashel & Logan Radford SLMASC (NSW) 11:23:05 00:38:05 1 1.00 1.0000 00:38:05 11 11.00
586 Tardis Ben Costandi & Brodie Ewings GRSC (NSW) 11:23:55 00:38:55 2 2.00 0.8637 00:33:37 7 7.00
829 Lumpy Gravy Ruby Cowan & Dylan Ryan GSC (NSW) 11:23:58 00:38:58 3 3.00 0.7476 00:29:08 1 1.00
560 Misguided Missile Jake Markey & Zoe Bower IYC (NSW) 11:24:33 00:39:33 4 4.00 0.7369 00:29:09 2 2.00
571 On fire Curtis O’Reilly & Henry Myers Mannering park (NSW) 11:25:10 00:40:10 5 5.00 0.8134 00:32:40 6 6.00
538 Holy Ship Jade Bower & Abby Clark IYC (NSW) 11:25:56 00:40:56 6 6.00 0.7285 00:29:49 4 4.00
587 Equalizer Annabel Hickling-Smith & Kate Leung IYC (NSW) 11:26:11 00:41:11 7 7.00 0.7219 00:29:44 3 3.00
602 Phantom Orlando Springer & Hannah McCutcheon RPAYC (NSW) 11:26:14 00:41:14 8 8.00 0.7371 00:30:24 5 5.00
601 Attwood Piper Attwood & Annabelle Sampson RPAYC (NSW) 11:26:38 00:41:38 9 9.00 0.9147 00:38:05 10 10.00
567 Bert and Ernie Eamon Braidwood & Brent Wellham LMYQ (NSW) 11:27:05 00:42:05 10 10.00 0.9050 00:38:05 9 9.00
577 Speed Demon Abby McCutcheon & Archie Pethard RPAYC (NSW) 11:27:55 00:42:55 11 11.00 0.8874 00:38:05 8 8.00
584 Jack Flash Waverley Mears & Eliza Kirby TASC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
350 Rhinochaser Josh Paulson & Walter Tuite RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
858 Get Reddy Connor Hackwood & Harry Browne RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
545 Itchy and Scrachy noah Chenhall & mia Chenhall (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Sat Dec 7, 2019 0:00:00
Race Comments: St Georg Sh and Assoc Trop

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
600 RAPIDO Joel Beashel & Logan Radford SLMASC (NSW) 0:17:29 00:17:29 1 1.00 1.0000 00:17:29 7 7.00
586 Tardis Ben Costandi & Brodie Ewings GRSC (NSW) 0:18:45 00:18:45 2 2.00 0.8637 00:16:12 6 6.00
571 On fire Curtis O’Reilly & Henry Myers Mannering park (NSW) 0:18:51 00:18:51 3 3.00 0.8134 00:15:20 5 5.00
601 Attwood Piper Attwood & Annabelle Sampson RPAYC (NSW) 0:19:25 00:19:25 4 4.00 0.9147 00:17:46 8 8.00
560 Misguided Missile Jake Markey & Zoe Bower IYC (NSW) 0:19:29 00:19:29 5 5.00 0.7369 00:14:21 2 2.00
587 Equalizer Annabel Hickling-Smith & Kate Leung IYC (NSW) 0:19:38 00:19:38 6 6.00 0.7219 00:14:10 1 1.00
538 Holy Ship Jade Bower & Abby Clark IYC (NSW) 0:19:52 00:19:52 7 7.00 0.7285 00:14:28 3 3.00
602 Phantom Orlando Springer & Hannah McCutcheon RPAYC (NSW) 0:20:19 00:20:19 8 8.00 0.7371 00:14:59 4 4.00
545 Itchy and Scrachy noah Chenhall & mia Chenhall (NSW) 0:20:40 00:20:40 9 9.00 1.0000 00:20:40 9 9.00
577 Speed Demon Abby McCutcheon & Archie Pethard RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
567 Bert and Ernie Eamon Braidwood & Brent Wellham LMYQ (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
584 Jack Flash Waverley Mears & Eliza Kirby TASC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
829 Lumpy Gravy Ruby Cowan & Dylan Ryan GSC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
350 Rhinochaser Josh Paulson & Walter Tuite RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
858 Get Reddy Connor Hackwood & Harry Browne RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00

Mobile Website
Race No: 7
Race Start Time: Sat Dec 7, 2019 0:00:00
Race Comments: St Georg Sh and Assoc Trop

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
600 RAPIDO Joel Beashel & Logan Radford SLMASC (NSW) 0:32:15 00:32:15 1 1.00 1.0000 00:32:15 8 8.00
586 Tardis Ben Costandi & Brodie Ewings GRSC (NSW) 0:33:38 00:33:38 2 2.00 0.8866 00:29:49 6 6.00
601 Attwood Piper Attwood & Annabelle Sampson RPAYC (NSW) 0:33:52 00:33:52 3 3.00 0.9076 00:30:44 7 7.00
571 On fire Curtis O’Reilly & Henry Myers Mannering park (NSW) 0:33:55 00:33:55 4 4.00 0.8514 00:28:53 5 5.00
538 Holy Ship Jade Bower & Abby Clark IYC (NSW) 0:34:16 00:34:16 5 5.00 0.7790 00:26:42 1 1.00
560 Misguided Missile Jake Markey & Zoe Bower IYC (NSW) 0:34:18 00:34:18 6 6.00 0.7903 00:27:06 3 3.00
587 Equalizer Annabel Hickling-Smith & Kate Leung IYC (NSW) 0:34:26 00:34:26 7 7.00 0.7781 00:26:48 2 2.00
602 Phantom Orlando Springer & Hannah McCutcheon RPAYC (NSW) 0:36:54 00:36:54 8 8.00 0.7782 00:28:43 4 4.00
577 Speed Demon Abby McCutcheon & Archie Pethard RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
545 Itchy and Scrachy noah Chenhall & mia Chenhall (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
567 Bert and Ernie Eamon Braidwood & Brent Wellham LMYQ (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
584 Jack Flash Waverley Mears & Eliza Kirby TASC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
829 Lumpy Gravy Ruby Cowan & Dylan Ryan GSC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
350 Rhinochaser Josh Paulson & Walter Tuite RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
858 Get Reddy Connor Hackwood & Harry Browne RPAYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00

Mobile Website
Race No: 8
Race Start Time: Sat Feb 29, 2020 13:17:00
Race Comments: St George Shield/Assoc

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
600 RAPIDO Joel Beashel & Logan Radford SLMASC (NSW) 13:51:19 00:34:19 1 1.00 1.0000 00:34:19 6 6.00
586 Tardis Ben Costandi & Brodie Ewings GRSC (NSW) 13:52:39 00:35:39 2 2.00 0.9047 00:32:15 5 5.00
560 Misguided Missile Jake Markey & Zoe Bower IYC (NSW) 13:52:42 00:35:42 3 3.00 0.8278 00:29:33 2 2.00
538 Holy Ship Jade Bower & Abby Clark IYC (NSW) 13:53:36 00:36:36 4 4.00 0.8195 00:30:00 3 3.00
602 Phantom Orlando Springer & Hannah McCutcheon RPAYC (NSW) 13:55:11 00:38:11 5 5.00 0.8022 00:30:38 4 4.00
601 Attwood Piper Attwood & Annabelle Sampson RPAYC (NSW) 13:55:31 00:38:31 6 6.00 0.9225 00:35:32 7 7.00
350 Rhinochaser Josh Paulson & Walter Tuite RPAYC (NSW) 13:55:56 00:38:56 7 7.00 1.0000 00:38:56 9 9.00
584 Jack Flash Waverley Mears & Eliza Kirby TASC (NSW) 13:56:59 00:39:59 8 8.00 0.6000 00:23:59 1 1.00
577 Speed Demon Abby McCutcheon & Archie Pethard RPAYC (NSW) 13:57:30 00:40:30 9 9.00 0.8874 00:35:56 8 8.00
858 Get Reddy Connor Hackwood & Harry Browne RPAYC (NSW) 13:59:55 00:42:55 10 10.00 1.0000 00:42:55 10 10.00
545 Itchy and Scrachy noah Chenhall & mia Chenhall (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
567 Bert and Ernie Eamon Braidwood & Brent Wellham LMYQ (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
571 On fire Curtis O’Reilly & Henry Myers Mannering park (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
587 Equalizer Annabel Hickling-Smith & Kate Leung IYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
829 Lumpy Gravy Ruby Cowan & Dylan Ryan GSC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00

Mobile Website
Race No: 9
Race Start Time: Sun Mar 1, 2020 12:20:00
Race Comments: St George Trophy/Assoc Sunday 01st March

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
600 RAPIDO Joel Beashel & Logan Radford SLMASC (NSW) 12:45:04 00:25:04 1 1.00 1.0000 00:25:04 6 6.00
560 Misguided Missile Jake Markey & Zoe Bower IYC (NSW) 12:46:09 00:26:09 2 2.00 0.8545 00:22:21 2 2.00
602 Phantom Orlando Springer & Hannah McCutcheon RPAYC (NSW) 12:46:58 00:26:58 3 3.00 0.8215 00:22:09 1 1.00
601 Attwood Piper Attwood & Annabelle Sampson RPAYC (NSW) 12:47:22 00:27:22 4 4.00 0.9146 00:25:02 4 4.00
586 Tardis Ben Costandi & Brodie Ewings GRSC (NSW) 12:48:19 00:28:19 5 5.00 0.9162 00:25:57 8 8.00
571 On fire Curtis O’Reilly & Henry Myers Mannering park (NSW) 12:49:12 00:29:12 6 6.00 0.8763 00:25:35 7 7.00
538 Holy Ship Jade Bower & Abby Clark IYC (NSW) 12:49:42 00:29:42 7 7.00 0.8431 00:25:02 5 5.00
350 Rhinochaser Josh Paulson & Walter Tuite RPAYC (NSW) 12:50:26 00:30:26 8 8.00 0.8814 00:26:49 9 9.00
584 Jack Flash Waverley Mears & Eliza Kirby TASC (NSW) 12:53:02 00:33:02 9 9.00 0.6806 00:22:29 3 3.00
577 Speed Demon Abby McCutcheon & Archie Pethard RPAYC (NSW) 12:55:12 00:35:12 10 10.00 0.8674 00:30:32 11 11.00
858 Get Reddy Connor Hackwood & Harry Browne RPAYC (NSW) 12:57:30 00:37:30 11 11.00 0.7996 00:29:59 10 10.00
545 Itchy and Scrachy noah Chenhall & mia Chenhall (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
567 Bert and Ernie Eamon Braidwood & Brent Wellham LMYQ (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
587 Equalizer Annabel Hickling-Smith & Kate Leung IYC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00
829 Lumpy Gravy Ruby Cowan & Dylan Ryan GSC (NSW) DNC 16.00 DNC 16.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login