ScoreIT

Events > MG14 2014-15 NSW State Championship > MG14

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
303 High Calibre
MG14 St George SC NSW Lloyd Williams Shannon Hassett
328 Filthy Fase
MG14 St George SC NSW Doug Surmon Thomas Surmon
338 Xanadu
MG14 St George SC NSW Gary Reeves Brendon Yiu
348 Captain Risky
MG14 Gosford SC NSW Ross Hansen Hayden Hansen
353 Beat Route
Port Hunter 16ft Skiff SC NSW Peter Rothwell Isaac Pace
355 Catchup
MG14 Balmoral SC NSW Philip Marsden-Jones Ari Hume
363 Jet Stream
MG14 St George SC NSW John Caley Amelia Caley
369 Wet Willy
Balmoral New South Tim Kremer Lucie Metlickova
378 Flame Boy
MG14 Port Hunter 16ft Skiff SC NSW Alyson Gearing Emma Gearing
382 Crikey
MG14 Port Hunter 16ft Skiff SC NSW Ben Rigby Ed Rigby
389 Final Phase
MG14 St George SC NSW Howard Woolley Jan Woolley
395 Carbon Neutral
MG14 Northbridge SC NSW Hugh Tait Anna Tait
398 That's Gold
Taree Aquatic Club NSW Richard Dodds Jeremy Dodds
401 Blues Brothers
MG14 St George SC NSW Jack Andrew Lucas Hassett
403 Crackerjack
MG14 St George SC NSW Diarmait Surmon Rebecca Rogerson
414 Rush
MG14 St George SC NSW Greg Junk Keagan Davis
415 Chill'n
MG14 Taree Aquatic Club NSW Greg Roche Stuart Ferguson
418 Bad Joker
St George SC NSW Luka Damic Shinede Surmon
419 Gone Bernarcus
MG14 St George SC NSW Bernard Parker Luke Johnson
420 Three Kings
MG14 BYRA NSW David Aylward Charlotte Holliday
421 Windborn
MG14 St George SC NSW Jessica Parker Ed Markey
423 Tempest
MG14 St George SC NSW Stuart Stafford Claire Stafford
424 Scurvy Rascal
Port Hunter 16ft Skiff SC NSW Arran Gore Jacob Pace
425 Nemesis
MG14 Gosford SC NSW Shannon Corbett Troy Akhurst

Total boats: 24

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
11-Apr
Race 2
11-Apr
Race 3
11-Apr
Race 4
12-Apr
Race 5
12-Apr
Drop Total
1 425
Nemesis
MG14
Shannon Corbett
Troy Akhurst
Gosford SC 2 3 7 19 1 19 13
2 415
Chill'n
MG14
Greg Roche
Stuart Ferguson
Taree Aquatic Club 18 4 21 1 2 21 25
3 369
Wet Willy
Tim Kremer
Lucie Metlickova
Balmoral 5 5 3 22 15 22 28
4 421
Windborn
MG14
Jessica Parker
Ed Markey
St George SC 8 1 24 5 16 24 30
5 398
That's Gold
Richard Dodds
Jeremy Dodds
Taree Aquatic Club 13 24 8 6 3 24 30
6 401
Blues Brothers
MG14
Jack Andrew
Lucas Hassett
St George SC 19 11 13 3 4 19 31
7 403
Crackerjack
MG14
Diarmait Surmon
Rebecca Rogerson
St George SC 1 12 1 18 DNF
(25.00)
25 32
8 303
High Calibre
MG14
Lloyd Williams
Shannon Hassett
St George SC 6 15 6 11 13 15 36
9 378
Flame Boy
MG14
Alyson Gearing
Emma Gearing
Port Hunter 16ft Skiff SC 4 6 17 21 10 21 37
10 414
Rush
MG14
Greg Junk
Keagan Davis
St George SC 21 22 9 4 5 22 39
11 420
Three Kings
MG14
David Aylward
Charlotte Holliday
BYRA 14 18 23 2 6 23 40
12 353
Beat Route
Peter Rothwell
Isaac Pace
Port Hunter 16ft Skiff SC 7 2 15 16 17 17 40
13 419
Gone Bernarcus
MG14
Bernard Parker
Luke Johnson
St George SC 16 23 5 13 8 23 42
14 395
Carbon Neutral
MG14
Hugh Tait
Anna Tait
Northbridge SC 23 10 19 7 7 23 43
15 348
Captain Risky
MG14
Ross Hansen
Hayden Hansen
Gosford SC 17 20 4 14 11 20 46
16 363
Jet Stream
MG14
John Caley
Amelia Caley
St George SC 20 17 10 12 9 20 48
17 382
Crikey
MG14
Ben Rigby
Ed Rigby
Port Hunter 16ft Skiff SC 9 21 2 20 18 21 49
18 355
Catchup
MG14
Philip Marsden-Jones
Ari Hume
Balmoral SC 3 9 20 17 DNS
(25.00)
25 49
19 424
Scurvy Rascal
Arran Gore
Jacob Pace
Port Hunter 16ft Skiff SC DNF
(25.00)
14 14 9 12 25 49
20 418
Bad Joker
Luka Damic
Shinede Surmon
St George SC 12 8 22 8 DNF
(25.00)
25 50
21 389
Final Phase
MG14
Howard Woolley
Jan Woolley
St George SC 10 7 12 DNF
(25.00)
DNS
(25.00)
25 54
22 423
Tempest
MG14
Stuart Stafford
Claire Stafford
St George SC 15 19 11 10 DNS
(25.00)
25 55
23 338
Xanadu
MG14
Gary Reeves
Brendon Yiu
St George SC 22 16 16 15 14 22 61
24 328
Filthy Fase
MG14
Doug Surmon
Thomas Surmon
St George SC 11 13 18 DNF
(25.00)
DNS
(25.00)
25 67

Number of races completed: 5 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
11-Apr
Race 2
11-Apr
Race 3
11-Apr
Race 4
12-Apr
Race 5
12-Apr
Drop Total
1 414
Rush
MG14
Greg Junk
Keagan Davis
St George SC
NSW
2 4 1 1 1 4 5
2 338
Xanadu
MG14
Gary Reeves
Brendon Yiu
St George SC
NSW
1 1 2 7 10 10 11
3 395
Carbon Neutral
MG14
Hugh Tait
Anna Tait
Northbridge SC
NSW
3 2 5 2 4 5 11
4 415
Chill'n
MG14
Greg Roche
Stuart Ferguson
Taree Aquatic Club
NSW
9 3 9 3 2 9 17
5 398
That's Gold
Richard Dodds
Jeremy Dodds
Taree Aquatic Club
NSW
4 10 7 6 3 10 20
6 401
Blues Brothers
MG14
Jack Andrew
Lucas Hassett
St George SC
NSW
10 7 8 4 5 10 24
7 348
Captain Risky
MG14
Ross Hansen
Hayden Hansen
Gosford SC
NSW
8 5 3 11 9 11 25
8 423
Tempest
MG14
Stuart Stafford
Claire Stafford
St George SC
NSW
6 6 6 8 DNS
(25.00)
25 26
9 419
Gone Bernarcus
MG14
Bernard Parker
Luke Johnson
St George SC
NSW
7 9 4 10 8 10 28
10 420
Three Kings
MG14
David Aylward
Charlotte Holliday
BYRA
NSW
5 11 14 5 7 14 28
11 425
Nemesis
MG14
Shannon Corbett
Troy Akhurst
Gosford SC
NSW
14 8 12.5 16 6 16 40.5
12 424
Scurvy Rascal
Arran Gore
Jacob Pace
Port Hunter 16ft Skiff SC
NSW
DNF
(25.00)
12 11 9 12 25 44
13 363
Jet Stream
MG14
John Caley
Amelia Caley
St George SC
NSW
11 15 12.5 13 11 15 47.5
14 369
Wet Willy
Tim Kremer
Lucie Metlickova
Balmoral
New South
17 13 10 19 15 19 55
15 418
Bad Joker
Luka Damic
Shinede Surmon
St George SC
NSW
12 18 20 12 DNF
(25.00)
25 62
16 378
Flame Boy
MG14
Alyson Gearing
Emma Gearing
Port Hunter 16ft Skiff SC
NSW
16 16 18 21 13 21 63
17 303
High Calibre
MG14
Lloyd Williams
Shannon Hassett
St George SC
NSW
18 21 16.5 15 14 21 63.5
18 353
Beat Route
Peter Rothwell
Isaac Pace
Port Hunter 16ft Skiff SC
NSW
19 14 16.5 17 17 19 64.5
19 421
Windborn
MG14
Jessica Parker
Ed Markey
St George SC
NSW
20 17 24 14 16 24 67
20 355
Catchup
MG14
Philip Marsden-Jones
Ari Hume
Balmoral SC
NSW
15 19 22 18 DNS
(25.00)
25 74
21 382
Crikey
MG14
Ben Rigby
Ed Rigby
Port Hunter 16ft Skiff SC
NSW
21 23 15 22 18 23 76
22 328
Filthy Fase
MG14
Doug Surmon
Thomas Surmon
St George SC
NSW
13 20 21 DNF
(25.00)
DNS
(25.00)
25 79
23 403
Crackerjack
MG14
Diarmait Surmon
Rebecca Rogerson
St George SC
NSW
23 24 19 20 DNF
(25.00)
25 86
24 389
Final Phase
MG14
Howard Woolley
Jan Woolley
St George SC
NSW
22 22 23 DNF
(25.00)
DNS
(25.00)
25 92

Number of races completed: 5 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Sat Apr 11, 2015 13:04:29
Race Comments: 7-17 Knots SSE

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
338 Xanadu MG14 Gary Reeves & Brendon Yiu St George SC (NSW) 13:49:53 00:45:24 1 1.00 0.9954 00:45:11 22 22.00
414 Rush MG14 Greg Junk & Keagan Davis St George SC (NSW) 13:49:55 00:45:26 2 2.00 0.9919 00:45:04 21 21.00
395 Carbon Neutral MG14 Hugh Tait & Anna Tait Northbridge SC (NSW) 13:50:00 00:45:31 3 3.00 1.0000 00:45:31 23 23.00
398 That's Gold Richard Dodds & Jeremy Dodds Taree Aquatic Club (NSW) 13:51:48 00:47:19 4 4.00 00:00:00 13 13.00
420 Three Kings MG14 David Aylward & Charlotte Holliday BYRA (NSW) 13:51:51 00:47:22 5 5.00 00:00:00 14 14.00
423 Tempest MG14 Stuart Stafford & Claire Stafford St George SC (NSW) 13:52:00 00:47:31 6 6.00 00:00:00 15 15.00
419 Gone Bernarcus MG14 Bernard Parker & Luke Johnson St George SC (NSW) 13:52:02 00:47:33 7 7.00 00:00:00 16 16.00
348 Captain Risky MG14 Ross Hansen & Hayden Hansen Gosford SC (NSW) 13:52:24 00:47:55 8 8.00 00:00:00 17 17.00
415 Chill'n MG14 Greg Roche & Stuart Ferguson Taree Aquatic Club (NSW) 13:52:54 00:48:25 9 9.00 00:00:00 18 18.00
401 Blues Brothers MG14 Jack Andrew & Lucas Hassett St George SC (NSW) 13:53:22 00:48:53 10 10.00 00:00:00 19 19.00
363 Jet Stream MG14 John Caley & Amelia Caley St George SC (NSW) 13:54:54 00:50:25 11 11.00 00:00:00 20 20.00
418 Bad Joker Luka Damic & Shinede Surmon St George SC (NSW) 13:56:29 00:52:00 12 12.00 00:00:00 12 12.00
328 Filthy Fase MG14 Doug Surmon & Thomas Surmon St George SC (NSW) 13:57:50 00:53:21 13 13.00 00:00:00 11 11.00
425 Nemesis MG14 Shannon Corbett & Troy Akhurst Gosford SC (NSW) 13:57:53 00:53:24 14 14.00 00:00:00 2 2.00
355 Catchup MG14 Philip Marsden-Jones & Ari Hume Balmoral SC (NSW) 13:57:55 00:53:26 15 15.00 00:00:00 3 3.00
378 Flame Boy MG14 Alyson Gearing & Emma Gearing Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 13:58:12 00:53:43 16 16.00 00:00:00 4 4.00
369 Wet Willy Tim Kremer & Lucie Metlickova Balmoral (New South) 13:58:19 00:53:50 17 17.00 00:00:00 5 5.00
303 High Calibre MG14 Lloyd Williams & Shannon Hassett St George SC (NSW) 13:59:10 00:54:41 18 18.00 00:00:00 6 6.00
353 Beat Route Peter Rothwell & Isaac Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 13:59:23 00:54:54 19 19.00 00:00:00 7 7.00
421 Windborn MG14 Jessica Parker & Ed Markey St George SC (NSW) 13:59:55 00:55:26 20 20.00 00:00:00 8 8.00
382 Crikey MG14 Ben Rigby & Ed Rigby Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 14:00:15 00:55:46 21 21.00 00:00:00 9 9.00
389 Final Phase MG14 Howard Woolley & Jan Woolley St George SC (NSW) 14:01:05 00:56:36 22 22.00 00:00:00 10 10.00
403 Crackerjack MG14 Diarmait Surmon & Rebecca Rogerson St George SC (NSW) 14:03:35 00:59:06 23 23.00 00:00:00 1 1.00
424 Scurvy Rascal Arran Gore & Jacob Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) DNF 25.00 DNF 25.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Sat Apr 11, 2015 14:12:29
Race Comments: 7-14 KNOTS SSE

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
338 Xanadu MG14 Gary Reeves & Brendon Yiu St George SC (NSW) 14:57:15 00:44:46 1 1.00 0.9954 00:44:34 16 16.00
395 Carbon Neutral MG14 Hugh Tait & Anna Tait Northbridge SC (NSW) 14:57:36 00:45:07 2 2.00 0.9830 00:44:21 10 10.00
415 Chill'n MG14 Greg Roche & Stuart Ferguson Taree Aquatic Club (NSW) 14:58:05 00:45:36 3 3.00 0.9476 00:43:13 4 4.00
414 Rush MG14 Greg Junk & Keagan Davis St George SC (NSW) 14:58:20 00:45:51 4 4.00 0.9919 00:45:29 22 22.00
348 Captain Risky MG14 Ross Hansen & Hayden Hansen Gosford SC (NSW) 14:59:50 00:47:21 5 5.00 0.9556 00:45:15 20 20.00
423 Tempest MG14 Stuart Stafford & Claire Stafford St George SC (NSW) 14:59:51 00:47:22 6 6.00 0.9520 00:45:06 19 19.00
401 Blues Brothers MG14 Jack Andrew & Lucas Hassett St George SC (NSW) 15:00:04 00:47:35 7 7.00 0.9325 00:44:22 11 11.00
425 Nemesis MG14 Shannon Corbett & Troy Akhurst Gosford SC (NSW) 15:00:30 00:48:01 8 8.00 0.8962 00:43:02 3 3.00
419 Gone Bernarcus MG14 Bernard Parker & Luke Johnson St George SC (NSW) 15:00:40 00:48:11 9 9.00 0.9510 00:45:49 23 23.00
398 That's Gold Richard Dodds & Jeremy Dodds Taree Aquatic Club (NSW) 15:01:03 00:48:34 10 10.00 0.9449 00:45:53 24 24.00
420 Three Kings MG14 David Aylward & Charlotte Holliday BYRA (NSW) 15:01:06 00:48:37 11 11.00 0.9266 00:45:03 18 18.00
424 Scurvy Rascal Arran Gore & Jacob Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 15:01:08 00:48:39 12 12.00 0.9146 00:44:30 14 14.00
369 Wet Willy Tim Kremer & Lucie Metlickova Balmoral (New South) 15:01:14 00:48:45 13 13.00 0.8904 00:43:24 5 5.00
353 Beat Route Peter Rothwell & Isaac Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 15:01:53 00:49:24 14 14.00 0.8629 00:42:38 2 2.00
363 Jet Stream MG14 John Caley & Amelia Caley St George SC (NSW) 15:02:27 00:49:58 15 15.00 0.9008 00:45:01 17 17.00
378 Flame Boy MG14 Alyson Gearing & Emma Gearing Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 15:03:18 00:50:49 16 16.00 0.8582 00:43:37 6 6.00
421 Windborn MG14 Jessica Parker & Ed Markey St George SC (NSW) 15:03:29 00:51:00 17 17.00 0.8210 00:41:52 1 1.00
418 Bad Joker Luka Damic & Shinede Surmon St George SC (NSW) 15:03:37 00:51:08 18 18.00 0.8625 00:44:06 8 8.00
355 Catchup MG14 Philip Marsden-Jones & Ari Hume Balmoral SC (NSW) 15:05:01 00:52:32 19 19.00 0.8406 00:44:10 9 9.00
328 Filthy Fase MG14 Doug Surmon & Thomas Surmon St George SC (NSW) 15:05:04 00:52:35 20 20.00 0.8459 00:44:29 13 13.00
303 High Calibre MG14 Lloyd Williams & Shannon Hassett St George SC (NSW) 15:05:09 00:52:40 21 21.00 0.8452 00:44:31 15 15.00
389 Final Phase MG14 Howard Woolley & Jan Woolley St George SC (NSW) 15:06:28 00:53:59 22 22.00 0.8163 00:44:04 7 7.00
382 Crikey MG14 Ben Rigby & Ed Rigby Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 15:07:06 00:54:37 23 23.00 0.8322 00:45:27 21 21.00
403 Crackerjack MG14 Diarmait Surmon & Rebecca Rogerson St George SC (NSW) 15:07:25 00:54:56 24 24.00 0.8084 00:44:24 12 12.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sat Apr 11, 2015 15:25:29
Race Comments: 7 - 10 KNT SSE

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
414 Rush MG14 Greg Junk & Keagan Davis St George SC (NSW) 16:11:27 00:45:58 1 1.00 0.9879 00:45:25 9 9.00
338 Xanadu MG14 Gary Reeves & Brendon Yiu St George SC (NSW) 16:12:06 00:46:37 2 2.00 1.0000 00:46:37 16 16.00
348 Captain Risky MG14 Ross Hansen & Hayden Hansen Gosford SC (NSW) 16:12:41 00:47:12 3 3.00 0.9465 00:44:40 4 4.00
419 Gone Bernarcus MG14 Bernard Parker & Luke Johnson St George SC (NSW) 16:12:55 00:47:26 4 4.00 0.9420 00:44:41 5 5.00
395 Carbon Neutral MG14 Hugh Tait & Anna Tait Northbridge SC (NSW) 16:13:24 00:47:55 5 5.00 0.9948 00:47:40 19 19.00
423 Tempest MG14 Stuart Stafford & Claire Stafford St George SC (NSW) 16:13:36 00:48:07 6 6.00 0.9503 00:45:44 11 11.00
398 That's Gold Richard Dodds & Jeremy Dodds Taree Aquatic Club (NSW) 16:13:42 00:48:13 7 7.00 0.9407 00:45:21 8 8.00
401 Blues Brothers MG14 Jack Andrew & Lucas Hassett St George SC (NSW) 16:15:01 00:49:32 8 8.00 0.9348 00:46:18 13 13.00
415 Chill'n MG14 Greg Roche & Stuart Ferguson Taree Aquatic Club (NSW) 16:15:16 00:49:47 9 9.00 0.9597 00:47:47 21 21.00
369 Wet Willy Tim Kremer & Lucie Metlickova Balmoral (New South) 16:16:01 00:50:32 10 10.00 0.8808 00:44:31 3 3.00
424 Scurvy Rascal Arran Gore & Jacob Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 16:16:03 00:50:34 11 11.00 0.9202 00:46:32 14 14.00
425 Nemesis MG14 Shannon Corbett & Troy Akhurst Gosford SC (NSW) 16:16:13 00:50:44 12.5 12.50 0.8913 00:45:13 7 7.00
363 Jet Stream MG14 John Caley & Amelia Caley St George SC (NSW) 16:16:13 00:50:44 12.5 12.50 0.8982 00:45:34 10 10.00
420 Three Kings MG14 David Aylward & Charlotte Holliday BYRA (NSW) 16:16:32 00:51:03 14 14.00 0.9397 00:47:58 23 23.00
382 Crikey MG14 Ben Rigby & Ed Rigby Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 16:18:46 00:53:17 15 15.00 0.8169 00:43:32 2 2.00
303 High Calibre MG14 Lloyd Williams & Shannon Hassett St George SC (NSW) 16:19:13 00:53:44 16.5 16.50 0.8401 00:45:08 6 6.00
353 Beat Route Peter Rothwell & Isaac Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 16:19:13 00:53:44 16.5 16.50 0.8666 00:46:34 15 15.00
378 Flame Boy MG14 Alyson Gearing & Emma Gearing Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 16:19:40 00:54:11 18 18.00 0.8631 00:46:46 17 17.00
403 Crackerjack MG14 Diarmait Surmon & Rebecca Rogerson St George SC (NSW) 16:20:04 00:54:35 19 19.00 0.7916 00:43:12 1 1.00
418 Bad Joker Luka Damic & Shinede Surmon St George SC (NSW) 16:20:17 00:54:48 20 20.00 0.8743 00:47:55 22 22.00
328 Filthy Fase MG14 Doug Surmon & Thomas Surmon St George SC (NSW) 16:20:31 00:55:02 21 21.00 0.8512 00:46:51 18 18.00
355 Catchup MG14 Philip Marsden-Jones & Ari Hume Balmoral SC (NSW) 16:21:33 00:56:04 22 22.00 0.8510 00:47:43 20 20.00
389 Final Phase MG14 Howard Woolley & Jan Woolley St George SC (NSW) 16:21:43 00:56:14 23 23.00 0.8157 00:45:52 12 12.00
421 Windborn MG14 Jessica Parker & Ed Markey St George SC (NSW) 16:25:28 00:59:59 24 24.00 0.8484 00:50:53 24 24.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Sun Apr 12, 2015 11:55:00
Race Comments: SSW 6 - 16 knots

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
414 Rush MG14 Greg Junk & Keagan Davis St George SC (NSW) 12:40:37 00:45:37 1 1.00 0.9919 00:45:15 4 4.00
395 Carbon Neutral MG14 Hugh Tait & Anna Tait Northbridge SC (NSW) 12:41:56 00:46:56 2 2.00 0.9830 00:46:08 7 7.00
415 Chill'n MG14 Greg Roche & Stuart Ferguson Taree Aquatic Club (NSW) 12:42:20 00:47:20 3 3.00 0.9476 00:44:51 1 1.00
401 Blues Brothers MG14 Jack Andrew & Lucas Hassett St George SC (NSW) 12:43:30 00:48:30 4 4.00 0.9325 00:45:14 3 3.00
420 Three Kings MG14 David Aylward & Charlotte Holliday BYRA (NSW) 12:43:38 00:48:38 5 5.00 0.9266 00:45:04 2 2.00
398 That's Gold Richard Dodds & Jeremy Dodds Taree Aquatic Club (NSW) 12:43:44 00:48:44 6 6.00 0.9449 00:46:03 6 6.00
338 Xanadu MG14 Gary Reeves & Brendon Yiu St George SC (NSW) 12:45:38 00:50:38 7 7.00 0.9954 00:50:24 15 15.00
423 Tempest MG14 Stuart Stafford & Claire Stafford St George SC (NSW) 12:45:43 00:50:43 8 8.00 0.9520 00:48:17 10 10.00
424 Scurvy Rascal Arran Gore & Jacob Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 12:46:45 00:51:45 9 9.00 0.9146 00:47:20 9 9.00
419 Gone Bernarcus MG14 Bernard Parker & Luke Johnson St George SC (NSW) 12:47:21 00:52:21 10 10.00 0.9510 00:49:47 13 13.00
348 Captain Risky MG14 Ross Hansen & Hayden Hansen Gosford SC (NSW) 12:47:38 00:52:38 11 11.00 0.9556 00:50:18 14 14.00
418 Bad Joker Luka Damic & Shinede Surmon St George SC (NSW) 12:48:31 00:53:31 12 12.00 0.8625 00:46:09 8 8.00
363 Jet Stream MG14 John Caley & Amelia Caley St George SC (NSW) 12:49:27 00:54:27 13 13.00 0.9008 00:49:03 12 12.00
421 Windborn MG14 Jessica Parker & Ed Markey St George SC (NSW) 12:50:58 00:55:58 14 14.00 0.8210 00:45:57 5 5.00
303 High Calibre MG14 Lloyd Williams & Shannon Hassett St George SC (NSW) 12:53:00 00:58:00 15 15.00 0.8452 00:49:01 11 11.00
425 Nemesis MG14 Shannon Corbett & Troy Akhurst Gosford SC (NSW) 12:53:27 00:58:27 16 16.00 0.8962 00:52:23 19 19.00
353 Beat Route Peter Rothwell & Isaac Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 12:54:07 00:59:07 17 17.00 0.8629 00:51:01 16 16.00
355 Catchup MG14 Philip Marsden-Jones & Ari Hume Balmoral SC (NSW) 12:57:08 01:02:08 18 18.00 0.8406 00:52:14 17 17.00
369 Wet Willy Tim Kremer & Lucie Metlickova Balmoral (New South) 12:59:07 01:04:07 19 19.00 0.8904 00:57:05 22 22.00
403 Crackerjack MG14 Diarmait Surmon & Rebecca Rogerson St George SC (NSW) 12:59:48 01:04:48 20 20.00 0.8084 00:52:23 18 18.00
378 Flame Boy MG14 Alyson Gearing & Emma Gearing Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 13:00:09 01:05:09 21 21.00 0.8582 00:55:55 21 21.00
382 Crikey MG14 Ben Rigby & Ed Rigby Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 13:01:32 01:06:32 22 22.00 0.8322 00:55:22 20 20.00
328 Filthy Fase MG14 Doug Surmon & Thomas Surmon St George SC (NSW) DNF 25.00 DNF 25.00
389 Final Phase MG14 Howard Woolley & Jan Woolley St George SC (NSW) DNF 25.00 DNF 25.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Sun Apr 12, 2015 13:20:00
Race Comments: SSW 10- 18 gusts to 22K

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
414 Rush MG14 Greg Junk & Keagan Davis St George SC (NSW) 14:02:03 00:42:03 1 1.00 0.9939 00:41:48 5 5.00
415 Chill'n MG14 Greg Roche & Stuart Ferguson Taree Aquatic Club (NSW) 14:02:29 00:42:29 2 2.00 0.9516 00:40:26 2 2.00
398 That's Gold Richard Dodds & Jeremy Dodds Taree Aquatic Club (NSW) 14:02:56 00:42:56 3 3.00 0.9427 00:40:28 3 3.00
395 Carbon Neutral MG14 Hugh Tait & Anna Tait Northbridge SC (NSW) 14:04:21 00:44:21 4 4.00 0.9802 00:43:28 7 7.00
401 Blues Brothers MG14 Jack Andrew & Lucas Hassett St George SC (NSW) 14:04:25 00:44:25 5 5.00 0.9345 00:41:30 4 4.00
425 Nemesis MG14 Shannon Corbett & Troy Akhurst Gosford SC (NSW) 14:06:06 00:46:06 6 6.00 0.8672 00:39:59 1 1.00
420 Three Kings MG14 David Aylward & Charlotte Holliday BYRA (NSW) 14:06:33 00:46:33 7 7.00 0.9294 00:43:16 6 6.00
419 Gone Bernarcus MG14 Bernard Parker & Luke Johnson St George SC (NSW) 14:07:17 00:47:17 8 8.00 0.9311 00:44:02 8 8.00
348 Captain Risky MG14 Ross Hansen & Hayden Hansen Gosford SC (NSW) 14:08:48 00:48:48 9 9.00 0.9334 00:45:33 11 11.00
338 Xanadu MG14 Gary Reeves & Brendon Yiu St George SC (NSW) 14:09:42 00:49:42 10 10.00 0.9718 00:48:18 14 14.00
363 Jet Stream MG14 John Caley & Amelia Caley St George SC (NSW) 14:09:58 00:49:58 11 11.00 0.8851 00:44:14 9 9.00
424 Scurvy Rascal Arran Gore & Jacob Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 14:10:39 00:50:39 12 12.00 0.9036 00:45:46 12 12.00
378 Flame Boy MG14 Alyson Gearing & Emma Gearing Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 14:14:47 00:54:47 13 13.00 0.8187 00:44:51 10 10.00
303 High Calibre MG14 Lloyd Williams & Shannon Hassett St George SC (NSW) 14:15:56 00:55:56 14 14.00 0.8306 00:46:27 13 13.00
369 Wet Willy Tim Kremer & Lucie Metlickova Balmoral (New South) 14:22:39 01:02:39 15 15.00 0.8457 00:52:59 15 15.00
421 Windborn MG14 Jessica Parker & Ed Markey St George SC (NSW) 14:25:01 01:05:01 16 16.00 0.8196 00:53:17 16 16.00
353 Beat Route Peter Rothwell & Isaac Pace Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 14:26:58 01:06:58 17 17.00 0.8401 00:56:16 17 17.00
382 Crikey MG14 Ben Rigby & Ed Rigby Port Hunter 16ft Skiff SC (NSW) 14:30:44 01:10:44 18 18.00 0.7955 00:56:16 18 18.00
418 Bad Joker Luka Damic & Shinede Surmon St George SC (NSW) DNF 25.00 DNF 25.00
403 Crackerjack MG14 Diarmait Surmon & Rebecca Rogerson St George SC (NSW) DNF 25.00 DNF 25.00
355 Catchup MG14 Philip Marsden-Jones & Ari Hume Balmoral SC (NSW) DNS 25.00 DNS 25.00
423 Tempest MG14 Stuart Stafford & Claire Stafford St George SC (NSW) DNS 25.00 DNS 25.00
389 Final Phase MG14 Howard Woolley & Jan Woolley St George SC (NSW) DNS 25.00 DNS 25.00
328 Filthy Fase MG14 Doug Surmon & Thomas Surmon St George SC (NSW) DNS 25.00 DNS 25.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login